Print Friendly Version of this page pdf

گزارش /

صدای اذان در حاشیه شهر دارالمومنین به گوش نمی رسد !

مسجد صرفاً محلی برای اعمال عبادی و مذهبی نیست و طبعاً نگاه تصمیم گیران و برنامه ریزان امور مساجد و رویکرد پژوهشگران و برنامه ریزان علوم اجتماعی و... نیز باید سمت و سوئی داشته باشد.به گزارش خبرنگار بهبهان نیوز ، در دورترین آبادی ها و شهرهای دور افتاده ایران اسلامی مساجد در ورودی و یا خروجی شهرها بنا نهاده شده اند چرا که مسافران و رهگذران زیادی در مسیر از وجود مسجد بهره میبرند و امروز نیز از هر نقطه این کشور اسلامی گذر کنی چشمت به مناره های مساجد آن دیار می افتد و این از مهمات دین اسلام است .


اما در دارالمومنین بهبهان علیرغم پیشینه تاریخی و مذهبی این شهرستان نه تنها به این مهم عمل نشده است بلکه در غبار ساخت و ساز آسمان خراش ها و بافت جدید شهری خبری از ساخت مسجد و یا  وقف زمین در این زمینه نیست ، تا جایی که در هیچ نقطه ای از کمربندی و حاشیه شهر بهبهان صدای اذان از مناره  های مسجد به گوش نمی رسد.


مسجد صرفاً محلی برای اعمال عبادی و مذهبی نیست و طبعاً نگاه تصمیم گیران و برنامه ریزان امور مساجد و رویکرد پژوهشگران و برنامه ریزان علوم اجتماعی و... نیز باید سمت و سوئی داشته باشد.


اگر ما نگاهمان به مسجد در حد مکانی برای گزاردن نماز و خواندن دعا و همین امور باشد، مسلماً مسجد، مهجور، غریب و کم اثر برای تربیت نسل جوان و بانشاط و با روحیه اسلامی خواهد بود.


مسجد تقویت کننده روحیه اجتماعی است و لازم است که در جوامع اسلامی و به ویژه جامعه جوان ما نگاه به مسجد، نگاه اجتماعی و مؤثر در حیاط و نشاط جامعه باشد. حضرت امام خمینی (ره) معتقد بودند که تدبیر ممالک از مسجد شالوده اش ریخته می شده است.


این مسئله امروز چنان اهمیت دارد که باید اقدامی عاجل در این زمینه صورت پذیرد ، چرا که امروز شهروندان حاشیه شهر به شدت از این موضوع نگران و گله مند هستند ، شهری که دارالمومنین را یدک میکشد چگونه باید پذیرفت که از نبود مسجد در نقاط پر تراکم رنج میبرد .


شهروندی از  فاز 4 فرهنگیان در ارتباط با این پایگاه خبری ضمن اعلام نارضایتی اهالی این منطقه از نبود مسجد اظهار داشت : بانوان و مردان این منطقه برای اقامه نماز جماعت باید فرسخ ها پیاده روی کنند تا در مسجد 500 دستگاه حضور پیدا کنند که این مسئله بسیار نگران کننده است.


اما سوای از این نارضایتی ها چگونه تاکنون فکری به حال این مشکل جدی نشده است تا اینکه به مرور زمان شاهد فراموشی ساخت مسجد در بافت جدید شهری باشیم ، متولیان امر چه کسانی هستند ، داعیه داران مباحث فرهنگی و اجتماعی چرا سکوت کرده اند؟

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۱:۰۲ | یکشنبه, ۱۷ / خرداد / ۱۳۹۴ | تعداد بازدید: 660
اشتراک گذاری

نظرات (بدون نظر)...

نظر دهید

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
نظر: فیلد اجباری.