Print Friendly Version of this page pdf

وزیر بهداشت: مسمومیت زائران درمشهد عمدی بوده

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مسمومیت زائران عربستانی به لحاظ پزشکی عمدی بوده است و باتوجه به شرایط کشور این مساله باید جدی گرفته شود.دکتر سید حسن هاشمی روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه ساخت بیمارستان با ستاد اجرایی فرمان امام راحل در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران افزود: علت مسمومیت زائران عربستانی استفاده از سمی بوده که در اتاق هایی که آنان مستقر بودند ، استفاده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در نمونه خون آنان علائم مسمومیت بوده و این که مسمومیت آنان عمدی بوده یا نه، دستگاه های نظارتی حتما باید همان گونه که از زمان آغاز مسمومیت وارد شدند، زودتر اطلاع رسانی کنند تا گذشت زمان منجر به شایعه نشود.

وی اظهار داشت: بخش تشخیصی و سم شناسی در مسمومیت زائران عربستانی در کمترین زمان لازم اجرا شد و در زمینه درمانی نیز پزشکان تلاش خود را می کنند.

به گفته وزیر بهداشت، تا پایان شب گذشته تعداد زائران عربستانی مسموم شده 32 نفر بود که 4 نفر از آنان جان خود را از دست دادند و 7 نفر از آنان نیز در بخش مراقبت های ویژه ICU بستری هستند.

به گزارش ایرنا، هاشمی یادآور شد: نمونه انواع بیماری ها از ابولا گرفته تا کرونا از زائران عربستانی مسموم شده گرفته شده و دانشگاه های علوم پزشکی و بخش بهداشت اعلام کردند که آنان به دلیل مواد سمی مسموم شده اند و هر کسی در این زمینه متخلف بوده و کم توجهی کرده باید شدیدترین برخورد با او صورت گیرد. 

زائران عربستانی با سم غیر مجاز مسموم شده اند

رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: مسجل است که در هتل آپارتمان زائران عربستانی مسموم شده، از سم غیرمجاز استفاده شده است و آنان با این سم مسموم شده اند.

دکتر رسول دیناروند روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه وزارت بهداشت با ستاد فرمان اجرایی امام (ره) به خبرنگاران گفت: سایر اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی در مورد مسمومیت زائران عربستانی باید بررسی شود اما حداقل نتایج این است که استفاده از سم غیرمجاز تخلف بوده است.ضمن اینکه استفاده از این سم محرز است.

وی تاکید کرد: آزمایش ها نشان می دهد که برای سم پاشی از سم های غیرمجازی استفاده شده است که اصلا نباید در این گونه مکان ها استفاده شود.

دیناروند تصریح کرد: این سم ، تصعید شده و بخارش حشرات موذی را از بین می برد و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بارها اعلام کرده اند که این سم غیرمجاز است.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: مرگ و میر و مسمومیت با این سم قبلا سابقه داشته و استفاده از آن در موارد خودکشی یا مرگ و میرهای تصادفی هم گزارش شده است.

رییس سازمان غذا و دارو در عین حال به این موضوع نیز اشاره کرد که باید بررسی شود که زائران شیعه عربستانی خواسته یا ناخواسته مسموم شده اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رییس بیمارستان امام رضا (ع) مشهد گفت: 33 زائر از کشور عربستان که در قالب تور سیاحتی زیارتی به مشهد سفر کرده اند صبح یکشنبه (دیروز) در این بیمارستان بستری شدند.

دکتر عبدالله بهرامی افزود: زائران دچار مسمومیت شامل 14 بزرگسال و 19 کودک و نوجوان بودند که علایم احتمالی مسمومیت نظیر تهوع، سرگیجه، افت فشارخون و کاهش هوشیاری را داشتند.

وی اظهار کرد: به رغم تلاش کادر پزشکی ، سه تن از آنان شامل یک دختر 14 ساله و 2 پسر حدود سه ساله به علت وخامت شدید حال عمومی در بیمارستان امام رضا (ع) فوت کردند. یک کودک سه ساله از این کاروان نیز در یکی دیگر از بیمارستان های مشهد فوت شد.

وی ادامه داد: تلاش کادر پزشکی برای بهبود سایر مسمومین که در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان بستری هستند ادامه دارد. ضمن اینکه علت این حادثه در دست بررسی است.

زائران یاد شده در قالب کاروانی، مقیم یکی از هتل های مشهد بودند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶:۴۰ | سه شنبه, ۱۹ / خرداد / ۱۳۹۴ | تعداد بازدید: 241
اشتراک گذاری

نظرات (بدون نظر)...

نظر دهید

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
نظر: فیلد اجباری.