Print Friendly Version of this page pdf

گزارش ویژه : واکاوی اختلافات در خصوص تعریض جاده سیمان

بهبهان نیوز: مدتیست که اختلافات میان هیئت رئیسه شورا و شهردار باعث شده تا برنامه های عمرانی ای که شهردار در نظر داشت و یا در حال اجرا بود با خلل مواجه شود . به همین خاطر خبرنگار بهبهان نیوز در گزارشی سعی کرده تا بیطرفانه به موضوع نگاه کرده و صحبتهای نماینده و فرماندار و برخی اعضای شورا را نیز در خصوص تعریض جاده سیمان بازگو نماید تا خوانندگان عزیز خود به قضاوت نشینند


موضوع از این قرار است که جاده پر تردد کارخانه سیمان که هم مسیر سد مارون ، هم کارخانه سیمان ، هم چاههای نفت و هم پارک شهروند(کریا) است ، سالها مورد مناقشه بوده و از طرفی چون این مسیر از سوی وزارت راه به عنوان راهی خصوصی شناخته می شود  پس قاعدتا اعتباری نیز برای باز سازی یا تعریض آن تعلق نمی گیرد .

به همین دلیل باید با توافق بین ادارات مذکور و به نسبت هزینه ای را تقبل می کردند تا این راه بازسازی و تعریض گردد که متاسفانه همیشه عدم وفاق بین این ادارات و نبود مدیرت مناسب و همت کافی باعث می شد تا این جاده به همان شکل باقی بماند.
این موضوع ادامه داشت تا چندی پیش که طی هماهنگی هایی که بانماینده ، فرماندار ، شبکه بهره برداری سد مارون ، شرکت نفت و کارخانه سیمان و وزارت راه انجام گرفت ، مهندس پیدایش شهردار شهر تقبل کرد تا این کار را انجام دهد با این توجیه که با انجام این کار و پیمانکاری این پروژه نه تنها می تواند این مسیر پر تردد را بازسازی نموده و مشکلی از مشکلات شهرستان را مرتفع نماید حتی میتواند از سود این پروژه پیمانکاری برای شهرداری نیز بهره جوید .

طبق این توافقات بود که هفته گذشته کلنگ تعریض جاده کارخانه سیمان زده شد و جالب اینکه نماینده شهرستان ، آقای شریعتی در مراسم کلنگ زنی اعلام کرد که کنلنگ تعریض جاده کارخانه سیمان را به نام شورا به زمین می زند .

تا اینجا همه چیز به نظر عادی می آمد به جز عدم حضور ریاست شورای شهر و بعضی اعضا در مراسم کلنگ زنی که نشان از وجود اختلافاتی در پشت صحنه بود . به همین خاطربرای روشن تر شدن زوایای موضوع طی مصاحبه هایی از بعضی مسئولین سعی شده تا با نگاهی بیطرفانه این مسئله واکاوی شود.

نماینده بهبهان : سعی کنیم همه با هم کمک کنیم تا این جاده بازسازی شود ، کمبود نقدینگی حل خواهد شد

شریعتی : کلنگ تعریض جاده را به نام شورا به زمین میزنم و از طرفی قولهایی برای تخصیص اعتبار از آقای امانی معاون مدیر کل راه و شهرسازی که در جلسه هم حضور دارند گرفته شده و ان شاء الله با مدیریت صحیح و حکم فرماندار به عنوان قدرت اجرایی شهرستان این کار به سر انجام خواهد رسید .

اسمی زاده ، رئیس شورای شهر نیز در خصوص دلیل  مخالفتش با تعریض جاده سیمان گفت : شهردار نه مجوز شورا را گرفته و نه از استانداری مجوز دارد . از طرفی چون این جاده خارج از محدوده شهر است نباید شهردار در این موضوع دخالت کند.

تا به امروز هم که اعتباری در خصوص تعریض این جاده داده نشده .ضمنا من بنا به گفته کسانی که گفته اند : خلاف نمی کنم و جلوی خلافهای شهردارهای گذشته را هم خواهم گرفت . می گویم آنها خلاف هستند و خطا کار ولی این خطا نیست ؟

خادمیون : شایعه شده که هیئت رئیسه علیه شهردار شده اند ؟

اسمی زاده : نه ما علیه شهردار نیستیم . در کدام دوره یازده مصوبه یک روزه برای شهردار به تصویب رسیده.

خادمیون: با کلیات طرح ها موافقت کرده اید ولی در جزئیات با ایرادهایی که گرفته اید در واقع جلوی کار را سد کرده اید ؟

اسمی زاده: باید جزئیات طرح ها دقیق باشد . چهار دوره است که با شورا ارتباط دارم تا پولی نباشد شهردار نخواهد توانست در کاری موفق شود . در مورد آبخروار نیز باید ابتدا سند مالکیتش به شهرداری داده شود تا بعدها مشکلی ایجاد نگردد.

خادمیون : میتوان معطل شد و کار شهر را به خاطر نبود اعتبار یا بروکراسی اداری معطل گذاشت . خود شهردار تقبل کرده که هزینه کند و قول مساعدت از سوی نماینده ، فرماندار و شرکت نفت و کارخانه سیمان و سد مارون داده شده ؟

اسمی زاده : من باز می گویم آیا قراردادی با شهردار بسته شده ، اعتباری داده شده ،آیا  هماهنگی با شورا صورت گرفته و طرح به تصویب رسیده . نظرمن این است که عمران و آبادانی خوب است ولی باید شهردار از شورا مجوز بگیرد.

خادمیون : نماینده گفته فرماندار حاکم است و پول هم جور خواهد شد

اسمی زاده : خوب بروند کار کنند دیگر !

محمود سینا عضور کمیسیون عمران شورا نیز در گفتگویی در خصوص تعریض جاده سیمان گفت: سه اداره برخوردار یعنی کارخانه سیمان ،سد مارون و شرکت نفت در خصوص بازسازی جاده سیمان چه کمکی به این شهرستان کرده اند . ما مخالف ساخت جاده و عمران و آبادی نیستیم ولی می گوییم چرا شهرداری انجام دهد و از طرفی باید موارد قانونی نیز مراعات گردد.مگر قرار است تمام عمران و آبادانی شهر را شهرداری تقبل کند.

شهرداری خودش در حال حاضر نیازمند است . ما داریم جاده خصوصی این شرکتها را بازسازی می کنیم باید خودشان پیشقدم شوند و از این کار استقبال کنند و یک هزینه هم اضافه بر حقشان بدهند . نه اینکه شانه خالی کنند و کنار بکشند.از طرفی باید شان و منزلت همه اعضای شورا یکسان باشد و در مشورتها با همه اعضا مشورت شود .

در پاسخ به سخن آقای فرماندار در خصوص استفاده از قوه قهریه در خصوص این ادارات می پرسم آیا توانستیم با قوه قهریه 5 میلیارد مطالبات شهرداری را از کارخانه سیمان وصول کنیم که شما مدعی بستن مسیر تردد ماشیسنهای ادارات مذکور با قوه قهریه هستید؟ باید این بار این ادارات کتبا متعهد شوند و طی قرار دادی معلوم باشد که چه میزان از هزینه را تقبل خواهند نمود.
کورش مودت رئیس شورای شهرستان و عضو شورای شهر نیز در خصوص تعریض جاده سیمان گفت: کسی با عمران و آبادانی این جاده مشکلی ندارد و ما کلیاتش را هم در صحن شورا تصویب کرده ایم ولی می پرسم اعتبارش را از کجا می آورند . با کدام اعتبار قرار است این جاده تعریض شود . و نکته دیگر اینکه شهردار حد اقل برای مراودات اداری با دیگر ارگانها و سازمانها هم که شده نباید با ریاست شورا هماهنگ باشد؟.

فرماندار نیز در جلسه ای که با اعضای شورای شهر داشت به مناسبت نزدیکی به ماه محرم سخنان خود را اینچنین آغاز کرد و گفت : قطعا معروفها و منکرهای زمان امام حسین(ع) با زمان ما متفاوت است و ما باید بگردیم و منکرهای خودمان را که جامعه را به بیراهه می برد بیابیم و نهی از منکر کنیم تا پیام امام حسین(ع) در صحرای کربلا را در زمان خودمان اجرا کرده باشیم .
ملک خدایی با این مقدمه به معضلات و مشکلات شهرستان اشاره کرد و گفت: هیچ معروفی بالاتر از نجات و رستگاری بهبهان از مشکلات فعلیش نیست .معضلات بسیاری در شهر ما وجود دارد که باعث مرگ تدریجی جوانان ما می شود .واقعا حیف است که ما در جهت رفع این مشکلات گامی برنداریم.بلکه خودمان به مشکلات دامن هم بزنیم !

وی اعضای شورا را خطاب قرار داد و گفت: شما باید معماران تجدید تفکری زیربنایی برای ساختن بهبهان باشید .شما از طرف مردم انتخاب شدید و مسئولیتهای سنگینی بر دوش شماست . هرگز نباید این مسئله به بازی گرفته شود.
بنا به گفته قرآن کریم  فردای قیامت از ما بازخواست خواهند نمود که در برابر نعمت مسئولیتی که داشتید چه سودی به مردم رساندید.

فرماندار در ادامه به عقب افتادگی بهبهان نسبت به دیگر شهرها اشاره کرد و افزود: اگر شتابی در شهردار می بینید که بدون مجوز یا بدون اعتبار کافی شروع به کار میکند به خاطر همین عقب افتادگی هاست . نمی خواهد شهر بیش از این در بروکراسی اداری گرفتار شود و عقب بماند .

بحث جاده سیمان اگر بخواهد با روالی طبیعی جلو رود تا 2 یا 3 سال آینده نیز به انجام نخواهد رسید.

کسی آستین بالا زده و کمر همت بسته حتی نه به عنوان شهردار بلکه به عنوان دلسوز شهرستان و گفته می خواهم این کار را انجام دهم حتی اگر از جیب شخصی خودم هم هزینه کنم (والبته با کمک امکانات شهرستان و ادارات و سازمانهایی مانند سپاه و ...) این مشکل را برطرف خواهم کرد . اگر هزینه را به من دادند که برده ایم ولی اگر هزینه ای از سوی دولت به ما ندادند شهروندان ضرری نخواهند کرد و عمران و آبادی ای برای شهرستان اتفاق خواهد افتاد و مشکلی از مشکلات مردم کاسته خواهد شد.

فرماندار شهرستان ضمن تاکید بر اینکه شهردار باید نظر شورا را نیز تامین کند ادامه داد: همه جبهه بوده اند یا به هر حال از دور دستی بر آتش داشته اند . واقعا بعضی زمانها به فرموده مقام معظم رهبری باید جهادی عمل کرد . در این مورد خاص با وجود کمبود نقدینگی در واقع ما در حال انجام کاری جهادی هستیم .نمیتوانیم مسیر پبشرفت شهرستان را معطل نماییم.

وقتی شهردار گفته من این کار را انجام می دهم و اگر اعتباری هم به من ندهند از جیب شخصی خودم هزینه خواهم کرد . آقایان شورا از شما می پرسم ؛ این کار چه اشکالی دارد.

در مورد اشکالی هم که گرفته اید و بحث تقبل هزینه از سوی کارخانه سیمان ، شرکت نفت و شبکه بهره برداری مارون را مطرح نمودید با قاطعیت گفته ایم که اگر کمک لازم از سوی این ادارات صورت نگیرد راه را بر آنها خواهیم بست و اجازه نخواهیم داد تا از این راه تردد نمایند .

وی ضمن تاکید بر اینکه برای پیشرفت و ترقی شهر با هیچ کس مسامحه نخواهم کرد گفت: اگر برادر خودم هم باشد و ببینم که در مسیر پیشرفت شهرستان سنگ اندازی می کند به شورای حل اختلاف معرفیش خواهم نمود.

من برای بازی و تعارف به این شهر نیامده ام و به آقای مقتدایی استاندار هم خواهم گفت : یا این شهر را رها می کنم یا آبادش خواهم کرد.

این شهر باید به جایی برسد که لایق این سرداران شهیدش باشد.شهری که لایق 1100 شهیدش باشد.ما باید در حق و شان مردم بهبهان کار کنیم .

من چگونه تمثال سرداران شهید این شهر را ببینم و ساکت بمانم تا روند پیشرفت این شهر به رکود بیانجامد . هیچ بازی ای را نخواهم پسندید.

آن کسی برای مردم با ارزشتر خواهد بود که مفیدتر باشد وگرنه شعار اصلاح طلبی ، اصولگرایی یا میانه روی که ملاک نیست . قرار نیست که پشت شعار اصلاح طلبی قایم شویم ولی بخواهیم ترمز توسعه شهر را بکشیم .کاری نکنیم که باعث لعنت مردم شویم . خطاب به شما اعضای شورا می گویم که شما قسم خوردید که برای مردم تلاش کنید آیا نباید به قسمی که خورده اید پایبند باشید ؟ خدا نکند من از شما برای شهرتان دلسوزتر باشم.


اشتراک گذاری

تعداد نظرات 15

نظر دهید

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
نظر: فیلد اجباری.